مشارکت مکتوب لژیون خانم مریم - لژیون نوزدهم
دوشنبه 16 تیر 1399 ساعت 04:30 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر سعیده (لژیون نوزدهم) | ( نظرات )
تعدادی از رهجویان کمک راهنمای محترم سرکار خانم مریم (لژیون نوزدهم) در خصوص "سی دی فاصله" مطالبی ارائه نمودند، که به صورت مشارکت مکتوب تقدیم شما عزیزان می‌گردد.

سلام دوستان سیما هستم همسفر
برداشت من از سی دی فاصله این است که هر چیزی باید در حد جایگاه و تعادل خودش باشد. هر چیزی که بسیار خوب و حیاتی است می‌تواند بسیار بد و ویران‌کننده باشد و مهم‌ترین موضوع این است که حد تعادل هر چیز حفظ شود.  آتش خوب است ولی نه وقتی‌که باعث ویرانی شود. تغییرات در فرد بسیار خوب است ولی به شرطی که این تغییرات به تبدیلات منجر شود. همه‌چیز باید در حد تعادل خودش قرار گیرد، حتی عشق و ایمان.
زندگی بر مبنای سه پارامتر حرکت می‌کند:
۱) خواسته فرد در دنیا.
۲) تقدیر به معنای نامه پیشین.
۳) فرمان الهی که حساب‌وکتاب خودش را دارد.
ما از انسان و تمام هستی شناخت بسیار ناچیزی داریم و آن چیزی که حتی دانشمندان ما هم می‌دانند ذره‌ای بیش از علم الهی نیست. برای درمان بیماری‌های انسان باید صور پنهان و آشکار او را بشناسیم.
انسان موجودی است مختار که دارای اختیار و حق انتخاب است و بابت حق انتخاب خود بهای سنگینی پرداخت کرده است.
هر انسانی دارای دو مشاور است که همیشه همراه او هستند و دائماً او را به مسائل مثبت و منفی تشویق می‌کنند. آن چیزی که مسائل مثبت را ترغیب می‌کند روح است. روح الهی و پاک است و هرگز نمی‌تواند شیطانی باشد. در تمام کتاب‌های آسمانی گفته‌شده که هنگام مرگ نفس ما توسط فرشتگان تحویل گرفته می‌شود، پس نفس با روح فرق می‌کند. نفس آن چیزی است که در ظاهر و در باطن تعیین موجودیت می‌کند. آن چیزی که در شهر وجودی ما ساکن است نفس است و حاکم و فرمانرواست. ولی روح و جن هم که در کتاب ادموند و هلیا آمده است همراه ما هستند. یکی به مسائل مثبت و دیگری به مسائل منفی فرمان می‌دهد. وقتی دستورات آن‌ها را اجرا می‌کنیم در حقیقت آن‌ها حکمران شهر وجودی فرد هستند. نیروی مثبت که ما را به دانش و علم و ارزش‌ها هدایت می‌کند روح است. روح الهی است و با نفس فرق می‌کند. روح، الهی و مظهر روشنایی و نور است. اگر به حرف روح گوش دهید به رستگاری می‌رسیم و اگر به حرف جن گوش دهیم به مشکل برمی‌خوریم. رهایی از دست نیروهای منفی کار خیلی سختی است زیرا نیروی منفی بسیار نیرومند است. نفس به سه دسته تقسیم می‌شود، نفس اماره، نفس لوامه و نفس مطمئنه.که هر یک به مراتبی از یکدیگر پیشی می‌گیرند.نفس اماره همان نفس امر کننده و حیوانی است و هر چیزی که میل داشته باشد انجام می‌دهد و کسانی که در مراحل پایین و حیوانی قرار دارند در مرحله نفس اماره هستند. در مرتبه بعدی نفس لوامه وجود دارد که باتجربه و دانش و آگاهی بیشتر در این مرحله قرار می‌گیریم و وقتی کاری نادرست را انجام می‌دهیم ناراحت و پشیمان می‌شویم و این یک پیشرفت بزرگ برای فرد می‌باشد و در مرحله بعد به نفس مطمئنه می‌رسیم. به آنجایی که کاملاً به حرف روح گوش می‌دهیم و روح جز دانش و مسائل الهی و خوبی چیزی ندارد. نفس مطمئنه نفس قابل‌اطمینانی است که دزدی و سرقت نمی‌کند و همه‌چیز آن روی حساب‌وکتاب خاص خودش است. باید سعی کنیم روی تفاوت بین نفس و روح بیشتر مطالعه شود تا این دو باهم یکی فرض نشوند .

سلام دوستان سمیه هستم همسفر
هر چیزی باید در حد جایگاه و تعادل خودش باشد حتی چیزهایی که خوب و حیاتی هستند مثل آب‌وآتش. اگر از حد خارج شوند مخرب هستند. رابطه با سایر انسان‌ها و حتی اعضای خانواده باید مثل ستون‌های یک مسجد باشد، اگر خیلی نزدیک باشد سقف می‌ریزد اگر خیلی هم دور باشد همین‌طور. تغییرات خوب است مشروط به اینکه تبدیل شود اگر یک‌شب تغییر کند از فردا دوباره برگردد به حالت قبل به درد نمی‌خورد.
همه اتفاقات در زندگی انسان بر پایه خواست و تقدیر و فرمان الهی است. خواست چیزهایی است که انسان می‌خواهد و در جهت آن‌ها تلاش می‌کند. تقدیر، نامه پیشین است یعنی ما از روز الست تا روزی که به این دنیا آمدیم جایی بودیم و کارهایی کردیم. فرمان الهی در موارد خاص است مثل زلزله و سیل. کسی که در سر راه ما قرار می‌گیرد و سنگی میزند همین‌طوری نیست بر اساس همان تقدیر یا نامه پیشین است و حساب‌وکتاب دارد.
شناخت انسان صور آشکار و صور پنهان خیلی مهم است و دانسته‌های ما بسیار اندک است. انسان موجودی دارای اختیار است که با حیوان فرق می‌کند و برای حق انتخاب که دارد باید هزینه‌اش را پرداخت کند.
در وجود ما یا جسم ساکنینی هستند. یکی نفس ما، یکی روح که مشاوری است که به کارهای مثبت تشویق می‌کند و یک مشاور که به کارهای منفی تشویق می‌کند. اگر شخص فقط به دستورات مشاور منفی عمل کند در نفس اماره قرار دارد. اگر آگاهی بالا برود و گاهی به مشاور مثبت گوش دهد در نفس لوامه قرار دارد و زمانی که کامل به حرف مشاور مثبت عمل کند در نفس مطمئنه قرار دارد.

سلام دوستان مریم هستم همسفر
با اعداد می‌توانیم تا بی‌نهایت تغییر کنیم اما نتیجه تغییر اصلی مهم می‌باشد که یعنی تبدیل. آتش بسیار خوب است، اما با آتش نابود کردن بسیار خطرناک است. آب خوب است، اما اگر سبب خفه شدن بشود، بد است. باد خوب است، ولی اگر شدت یابد و به طوفان تبدیل شود باعث ویرانی می‌شود، آنگاه چگونه است؟!
خوب این مطلب به ما می‌گوید هر چیزی باید در حد و جایگاه خودش باشد. ما نمی‌توانیم بگوییم این یا آن خوب یا بد است. هر چیزی که بسیار خوب و حیاتی است می‌تواند بسیار مخرب و نابودکننده و ویرانگر هم باشد. موضوع حد تعادل است که چقدر است؟ برای همین روابط ما با سایر انسان‌ها باید همیشه مانند ستون‌های یک معبد یا مسجد باشد. اگر ستون‌ها خیلی به هم نزدیک باشند سقف فرومی‌ریزد، اگر دور باشد هم همین‌طور، باید در حد و تعادل خودش باشد. اگر به خورشید نزدیک شویم ذوب و اگر دور شویم یخ می‌زنیم. آن حد و جایگاه است که باعث آبادانی و حیات می‌شود. کنگره خیلی خوب است ولی اگر به‌صورت افراطی باشد می‌تواند مخرب باشد. حتی اگر کنگره اصلاً نرویم بازهم ایجاد مشکل می‌کند. رابطه با همسر و فرزند هم همین‌طور است. برای دوام و بقاء همیشه باید حد و تعادل حفظ شود.
تغییرات بسیار خوب است اما مشروط به اینکه تبدیل شود. پس ما چیزی که مطلق خوب یا بد باشد نداریم. رودی که در جریان است این فقط رود نیست که بایستی از خود مراقبت نماید. در مسیر سنگی یا کلوخی یا هر چیزی که در فکرت هم نمی‌گنجد در آن پرتاب می‌کند، یعنی انسان باید در طول زندگی از خودش مراقبت کند و بعضی وقت‌ها آب بدون هیچ مسئله‌ای به زلالی می‌رسد؛ ولی همیشه این‌طور نیست، یعنی با حرکت در مسیر زندگی پارامترهای زیادی به وجود می‌آید.
بعضی‌ها معتقدند زندگی تمام جبر است یعنی هر چیز را خداوند بخواهد اتفاق می‌افتد. زندگی بر پایه سه مسئله حرکت می‌کند: اول خواستن دوم تقدیر به معنای نامه پیشین و سوم فرمان الهی. اول باید انسان را بشناسیم و اگر نشناسیم نمی‌توانیم تغییرش دهیم یا حتی بیماری‌هایش را درمان کنیم. در درمان بیماری‌ها هم باید جسم و هم روح را بشناسیم یعنی هم درون و هم بیرون.
در ما دونیروی حقیقی وجود دارد که یکی ما را به مسائل منفی و دیگری به سمت نیروهای مثبت تشویق می‌کند. مصداق دعایی که در ابتدای شروع کنگره می‌خوانیم که خدایا ما را از دست نیرومندترین دشمن خودمان که خودمان هستیم حفظ کن. کسانی که در سفرشان موفق نمی‌شوند چون دائماً به نیروهای منفی گوش می‌دهند و کسی که نیروی مثبت را به ما تلنگر میزند آن روح است که از خداوند است. روح مطهر روشنایی و الهی است. روح نمی‌تواند حیوانی و شیطانی باشد .

سلام دوستان ناهید هستم همسفر
نکته اول: هر چیز باید در حد تعادل خود باشد. هر چیز که حیاتی است، بعضی وقت‌ها در حال افراط از بین برنده است، مثل ارتباط ما با دیگران. ستون‌های یک مسجد اگر نزدیک به هم باشند یا خیلی دور از هم باشند سقفی نمی‌ماند مثل خیلی از چیزها در زندگی. هر چیز در حد افراط ‌وتفریط زیان‌بار است.
نکته دوم: در مورد تغییر کردن است که باید به تبدیل منجر شود و این تغییر نباید کوتاه و مقطعی باشد. ما خوب مطلق یا بد مطلق نداریم بلکه باید ببینیم چگونه از آن چیزها استفاده کنیم.
نکته سوم: شاید در حین زندگی باوجود مراقبت‌هایی که از خودمان می‌کنیم اتفاقاتی رخ بدهد؛ بدون اینکه ما خواسته باشیم، مثل یک رود که سنگی به طرفش پرتاب می‌شود و شاید مسیر زیادی را زلال طی کند، ولی در سر راهش آب سیاهی به آن سرازیر شود که منظور فراز و نشیب‌های زندگی است.
نکته‌ی چهارم: جبر بودن زندگی است که بعضی به آن معتقدند و بعضی به حد میان جبر و اختیار اعتقاد دارند. زندگی بر اساس سه پارامتر است: خواست، تقدیر و فرمان الهی که حساب‌وکتاب خواست خود را دارد. شناخت ما از مسائل خیلی پایین است. اگر دانسته‌ها را در یک کفه و ندانسته‌ها را در کفه‌ی دیگر بگذاریم ندانسته‌ها به میلیارد می‌رسد، زیرا انسان از دو قسمت صور آشکار و صور پنهان تشکیل می‌شود که حتی از صور آشکارِ خود هم شناختی ندارد زیرا بسیاری از بیماری‌ها درمان‌نشده‌اند‌. در صور پنهان، انسان فرق نفس و روح را نمی‌داند. اول باید درون و بیرون انسان را بشناسیم. مسئله مهم شناخت انسان است؛ چون انسان دارای اختیار است، برای آن هزینه‌ی سنگینی را پرداخت کرده است و مکانیزمی دارد که حیوان ندارد، مکانیزم انتخاب برای گزینش همه‌چیز.
انسان باید دو مشاور داشته باشد که یکی از آن‌ها او را به مسائل منفی سوق می‌دهد و دیگری به کارهای مثبت وامی‌دارد. دو مقوله‌ی نفس و روح که نفس انسان را به بدی وامی‌دارد و روح به‌ خوبی‌ها تشویق می‌کند، چون روح الهی است و خداوند در درون انسان دمیده است. نفس سه قسم است که نفس اماره نفس حیوانیت است و مرحله پایین انسانیت و مشاور منفی به انسان امر می‌کند. مرحله بعدی نفس لوامه است که سرزنش کننده است و انسان را به چرایی وادار می‌کند و او را برای کار بد سرزنش می‌کند. آخرین مرحله نفس مطمئنه است که به حرف روح گوش می‌دهد و دیگر به ضد ارزش‌ها روی نمی‌آورد. درنهایت اینکه انسان‌ها اندکی از علم خداوند را یافته‌اند.

سلام دوستان سعیده هستم یک همسفر
در زندگی اگر بخواهیم دوام و بقا داشته باشیم باید حد تعادل را رعایت کنیم. در زندگی مشکلات و ناخالصی‌هایی به وجود می‌آید، انسان باید خودش از خودش مراقبت کند. در مسیر زندگی پارامترهای زیادی نقش دارد. سه مسئله وجود دارد خواست ما، تقدیر و فرمان الهی؛ که خواست انسان از قدرت اختیار که به انسان داده‌شده است نشات می‌گیرد.
در جهان هستی چه در صور آشکار و چه در صور پنهان ناشناخته‌ها و نادانسته‌های ما بسیار زیاد است. برای تغییر در انسان ابتدا باید انسان را بشناسیم تا بتوانیم خلق‌وخوی او را تغییر دهیم یا حتی بیماری‌ها را درمان کنیم. به عبارتی برای درمان بیماری‌ها باید هم جسم و هم روان را بشناسیم. انسان موجودی است که دارای اختیار است و حق انتخاب دارد. به خاطر داشتنِ حق انتخاب انسان دارای یک مکانیزم است که حیوانات آن را ندارند. انسان به دلیل آنچه در او نهاده شده است قدرت تصمیم‌گیری و تغییر راه وزندگی خود را دارد. انسان باید همیشه دو تا همراه داشته باشد که یکی او را دائماً به مسائل مثبت و دیگری به مسائل منفی تشویق کند. صور ثلاثه شامل نفس و دونیروی همزاد هستند.
آنچه تعیین جنسیت می‌کند نفس است. به عبارتی آنچه در شهر وجودی ما ساکن است نفس است. دونیروی دیگر هرکدام قوی‌تر باشند و ما به‌فرمان آن عمل کنیم یعنی فرمانروای وجودی ما آن نیرو است.


گردآورنده: همسفر سیما رابط وبلاگ لژیون نوزدهم
ویرایش و ارسال: همسفر سعیده لژیون نوزدهم
همسفران نمایندگی آکادمی


Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مشاركت مكتوب،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic