حفاظ امنِ تکه‌ای از بهشت
چهارشنبه 11 تیر 1399 ساعت 10:16 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر حدیث (لژیون دوم) | ( نظرات )
 چگونه امکان‌پذیر است که تعداد زیادی از مصرف‌کنندگان مواد مخدر و خانواده‌هایشان که همگی ازنظر جسمانی، روحی و روانی، کاملاً در شرایط نامناسبی به سر می‌برند، دورهم جمع شوند، و باوجود اختلاف نظرات و عقاید بسیار، بتوانند بدون کوچک‌ترین اختلافی، آموزش بگیرند و باعث شوند فضای امنی به وجود آید... بی‌شک دلیلی نیست جز وضع قوانین و مقررات مختص به این مکان و لزوم رعایت آن‌ها توسط تک‌تک اعضا، چراکه هر مکانی نیازمند حفظ تعادل خود می‌باشد.
کلمه‌ی حرمت ریشه‌ی عربی دارد، و به معنی احترام، اطاعت و فروتنی در برابر اوامر الهی یا دوی از زشتی‌ها و به‌جای آوردن حقوق، که رعایت آن‌ها واجب دانسته شده، می‌باشد، باید بدانیم که هر چیزی حریم دارد، یعنی نمی‌توانیم به آن نزدیک شویم و یک سری شرایط خاص خود را دارد. و این مسئله مربوط به‌تمامی امور در زندگی می‌باشد، خواه افراد خانواده، خواه یک رودخانه یا حتی جاده، درواقع همان مشخص کردن حدومرز و اندازه می‌باشد.
کنگره شصت یکی از آن مکان‌هایی است که با وضع کردن مواردی در خصوص حریم و شرایط مختص به خود که حاکم بر فضای آن می‌باشد، توانسته است فضایی بسیار امن، سرشار از آرامش و به‌دوراز هرگونه تنش و جنجالی، به وجود آورد تا کلیه اعضای آن بتوانند به‌راحتی رفت‌وآمد داشته باشند و در کمال آرامش به آموزش و یادگیری خود بپردازند، درواقع می‌توان این‌گونه تصور کرد که چگونه امکان‌پذیر است که تعداد زیادی از مصرف‌کنندگان مواد مخدر و خانواده‌هایشان که همگی ازنظر جسمانی، روحی و روانی، کاملاً در شرایط نامناسبی به سر می‌برند، دورهم جمع شوند، و باوجود اختلاف نظرات و عقاید بسیار، بتوانند بدون کوچک‌ترین اختلافی، آموزش بگیرند و باعث شوند فضای امنی به وجود آید... بی‌شک دلیلی نیست جز وضع قوانین و مقررات مختص به این مکان و لزوم رعایت آن‌ها توسط تک‌تک اعضا، چراکه هر مکانی نیازمند حفظ تعادل خود می‌باشد.
مطمئناً زمانی که جزء قوانین و حرمت‌های هر مکانی، دوری از ضدارزش‌ها، زشتی‌ها و پلیدی‌ها باشد، می‌توان لقب مقدس را به آن داد. همانند کنگره شصت که مکان مقدسی است به‌دوراز هرگونه ناملایمات...
شاید بسیار جای سؤال باشد که دلیل این‌همه سختگیری به جهت رعایت یک سری حرمت‌ها در کنگره، چیست!
باکمی تفکر به‌راحتی به این پاسخ می‌رسیم که دلیلی جز آرامش خودِ اعضا و اینکه به‌راحتی بتوانند در کنار یکدیگر بدون هیچ‌گونه اختلافی همراه با عشق و محبت واقعی، به آموزش خود بپردازند، ندارد. حال کمی این قوانین را ارزیابی می‌کنیم:
دروغ گفتن یکی از ضد ارزش‌های بزرگ است چراکه ابتدای ایجاد هرگونه ضد ارزش و پلیدی می‌باشد، و قبل از ایجاد مشکل برای اطرافیان، برای خود باعث ایجاد تنش‌ها و مشکلات بسیاری می‌شود، درواقع دروغ گفتن در قرآن هم‌ردیف شرک بیان شده‌است. ما، در کنگره یاد گرفتیم که بالاترین زرنگی، صداقت و راست‌گویی است.
سرزنش کردن یکی دیگر از ضد ارزش‌هایی است که در کنگره شصت ممنوع اعلام‌شده و جزو حرمت‌های آن به شمار می‌رود، به قول جناب مهندس وقتی خودمان هنوز هدایت نشدیم و بی‌نقص نیستیم، چگونه می‌خواهیم دیگران را هدایت کنیم، مسلماً وقتی انسان، خودش هنوز درگیر ضد ارزش‌های مختلف است، نصیحت و سرزنش کردن‌هایش نتیجه‌ای نخواهد داد و صدالبته که باعث ناراحتی و دلخوری نیز می‌شود، ازآنجایی‌که در کنگره همه‌ی اعضا در حال یادگیری و آموزش گرفتن هستند، به این خاطر نمی‌توانند یکدیگر را سرزنش کنند، چراکه هیچ‌کدام به آن آگاهی و دانایی لازم، هنوز، نرسیده‌ایم، البته این موضوع در مورد راهنما و کمک راهنما، صدق نمی‌کند و باید بدانیم که اگر سرزنش یا غیبت‌کنیم، بی‌شک پشت سرخودمان هم غیبت می‌شود.
حرف یکدیگر را قطع نمودن، بسیار عمل ناشایست و به عبارتی بی‌احترامی به مخاطب می‌باشد و از خطوط قرمز در کنگره می‌باشد. وقتی میان حرف کسی می‌دویم یا جمله او را تمام می‌کنیم، نه‌تنها باید افکار خود، بلکه افکار کسی را هم که حرفش را قطع می‌کنیم، پیگیری کنیم. این گرایش هر دو طرف را ترغیب می‌کند که سخن و اندیشه‌ی خود را با سرعت بیان کنند، درنتیجه هر دو نفر را عصبی، تندخو و ناراحت می‌کند، در کنگره شصت هیچ شخصی نمی‌تواند بدون اجازه گرفتن، سخن بگوید. یکی از خطوط قرمز بسیار مهم و کلیدی آن، بحث سیاسی می‌باشد، چراکه کنگره معتقد است، اعضای آن صرفاً به درمان اعتیاد و آموزش جهان‌بینی، جهت بهتر زیستن، می‌پردازد و جز این به بحث دیگری خارج از این محدوده، با توجه به معضلاتی که در خوددارند، نیازی ندارند.
دریافت و یا پرداخت کردن هرگونه وجهی میان اعضای کنگره ممنوع می‌باشد، چون قطعاً به ضرر خود شخص و حتی به ضرر سفر کردنش می‌باشد و چه‌بسا همین قرض گرفتن‌ها باعث شود که شخص راه خود را به مسیر درمانش ببندد.
مسئله پوشش هم برای خانم‌ها و هم برای آقایان در این فضا بسیار حائز اهمیت می‌باشد، و بنیان‌گذار کنگره شصت مکرراً بر پوشش سفید تأکید دارند و یادآور می‌شوند.
ازآنجایی‌که کنگره، مکانی است صرفاً جهت درمان اعتیاد و رسیدن به تعادل و کسب آموزش‌های جهان‌بینی، هرگونه ارتباط خارج از کنگره میان اعضا، ولو تلفنی، به‌شدت ممنوع می‌باشد، چون مشکلات جدی برای اعضا و ارتباطشان باهم در پی خواهد داشت، مگر با اجازه از راهنما.
به‌طورکلی حرمت‌های کنگره شصت که درجه ارزشمندی آن‌ها بسیار بالاتر از قانون می‌باشد، می‌خواهند این را به ما متوجه کنند که بتوانیم در کمال آرامش و فراغت، به درمان خود بپردازیم، تا به تعادلی که فوق درمان است، برسیم، و در ادامه با خیال راحت و آسوده راهمان را ادامه بدهیم و به خدمت بپردازیم و باکسی خرده‌حسابی نداشته باشیم، که اگر چنین نباشد، نه کنگره برای ما کنگره می‌شود و نه می‌توانیم بدون اضطراب و تنش فکری و روانی به آنجا رفت‌وآمد کنیم، و قطعاً، هم به خود و هم به دیگران آسیب جدی وارد می‌کنیم. به همین دلیل است که بزرگ‌مردی با نهایت تفکر و ظرافت در دقت خود، تک‌تک مسائلی را که انجام آن‌ها می‌تواند آسیب جدی به اعضا و محیط کنگره وارد نماید، بررسی کردند و آن‌ها را ممنوع اعلام کردند... باشد که حفاظ‌های محکم و استواری باشند تا ستون‌های تکه‌ای از بهشت، همیشه به بالاترین‌های خود، برسند و سقفش ازسرمان کم نشود... آمین.

نویسنده: همسفر حدیث لژیون خانم زهره (لژیون دوم)
رابط وبلاگ: همسفر هدی لژیون خانم زهره (لژیون دوم)
ارسال: همسفرحدیث لژیون خانم زهره (لژیون دوم)
همسفران نمایندگی آکادمی


Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic