مشارکت مکتوب لژیون خانم نسیم- لژیون هجدهم
پنجشنبه 14 فروردین 1399 ساعت 08:14 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر مونا (لژیون هجدهم) | ( نظرات )
  تعدادی از رهجویانِ راهنمای محترم سرکار خانم نسیم (لژیون هجدهم) در خصوصِ دستور جلسه‌ی هفتگی "دانایی،دانایی موثر و سواد" مطالبی را ارائه نموده‌اند، که به‌صورتِ مشارکت تقدیمِ شما عزیزان می‌گردد.
سلام دوستان فرزانه هستم یک همسفر
از نظر من سواد یک نوع علمی است که معمولاً تا 90 درصد به صورت آکادمیک می‌توان آن را کسب کرد و معمولاً در یک زمینه است. مثلاً افراد در رشته‌های مختلف مثل شیمی، فیزیک، ریاضی، فلسفه، حقوق، پزشکی و مهندسی و ... پیش می‌روند. معمولاً سواد برای افراد بیشتر یک پایگاه اجتماعی است و زمینه رسیدن به درآمد عالی را مهیا می‌سازد و گاهی هر چقدر هم که سواد بالاتر باشد پایگاه اجتماعی قوی‌تر و درآمد مالی بیشتر خواهد بود. در کل سواد چیزی است که برای ما آسایش به همراه می‌آورد .
اما دانایی یک نوع اطلاعات عمومی است که از همه جا و از همه طریق می‌توان کسب کرد و نیازی به آکادمی ندارد. می‌توان از افراد مختلف، برخوردهای اجتماعی و کتاب‌های مختلف و ... دانایی را کسب کرد و معمولاً  این اطلاعات عمومی کاربرد خاصی ندارد، مگر این‌که بخواهیم در مسابقه‌ای شرکت کنیم یا جایی از اطلاعات‌مان حرفی بزنیم و بگوییم ما یک سری مطالب را می‌دانیم.
اما وقتی در موضوعی به دانایی موثر رسیدیم که در اصل یک گزیده‌ای از دانایی است که از افراد و کتاب‌های مختلف کسب کرده‌ایم و در زندگی‌مان به صورت روزمره از آن استفاده می‌کنیم به آن دانایی موثر می‌گوییم. دانایی موثر نوعی مثلث در مثلث دانایی (تجربه، آموزش ، تفکر ) است به شرط این‌که مطالب آن را کاربردی کرده باشیم. اگر ما از این دانایی موثر استفاده کنیم معمولاً از نظر مالی برای ما چیزی به همراه نمی‌آورد، یعنی شامل آن آسایش که در سواد برای ما بوجود می‌آید نیست. اما چیزی که مطمئن هستم این است که اگر ما دانایی موثرمان را ارتقاء دهیم، که در زندگی‌مان یکی از مولفه‌های لازم است زیرا زندگی نیازمند آرامش است. این امر خیلی به نفع انسان‌ها است که هر چقدر بیشتر دانایی موثر در زندگی‌شان نقش ببندد،به همان اندازه بیشتر به هنر خوب زیستن یا زندگی کردن نزدیک خواهند شد.
اگر ما به هنر خوب زیستن دست یابیم در ادامه به خاطر این‌که از نظر روحی و جسمی به تعادل خواهیم رسید، باز هم می‌توانیم از طرق مختلف آسایش را کسب نماییم. تمام منظورم این است که از راه سواد خیلی احتمال ضعیف است که به آرامش برسیم، اما از طریق دانایی موثر هم می‌توان به آرامش رسید و در ادامه هم به آسایش دست یافت .

سلام دوستان مهناز هستم یک همسفر
مثلث دانایی از سه ضلع تفکر، تجربه آموزش تشکیل شده است. در مثلث دانایی اضلاع یک اندازه نیست، اما در مثلث دانایی موثر اضلاع مثلث با یکدیگر برابر هستند، در واقع مثلث دانایی موثر بزرگترین مثلث متساوی‌الاضلاع است که در مثلث دانایی رسم می‌شود. بزرگترین مانع در برابر مثلث دانایی نیروهای بازدارنده، نیروهای تخریبی، ذرات ناخالص نفس و خواسته‌های نامعقول هستند. هدف این نیروها توقف دانایی ما می‌باشد هرچه دانایی یا دانایی موثر نیرومندتر باشند قوی‌تر عمل می‌نمایند. از نشانه‌های رسیدن به دانایی موثر این است که مسائل غیر قابل حل برای‌مان قابل حل است. خیلی از انسان‌ها خود را دانا می‌دانند و ممکن است دانا هم باشند، اما زمانی که دانایی خود را بیان می‌کنند دلیل بارزی بر نادانی آن‌ها خواهد بود. جمله‌ای در کتاب می‌باشد که بسیار زیباست. میزان دانایی سواد نیست، تمدن نیست، مانند انسان بودن به لباس پوشیدن نیست، باید انسانی اندیشید داشتن سوار یعنی درست حرکت کردن یعنی درست اندیشیدن یعنی درست عمل کردن همه انسان‌ها توانایی دارند و باید آن را به کار گیرند و به قول سردار به بلندترین سلسله جبال‌ها راه یابند.

سلام دوستان مونا هستم یک همسفر

روز چهارشنبه هفته پیش داشتم دستور جلسه اهمیت خواب شب و بیداری در صبح زود به استادی کمک راهنمای محترم آقای سیروس را گوش می‌دادم و مطالب که ایشان گفتند خیلی جالب بود و من رو به چالش کشید.
خلاصه‌ای از سخنان استاد: ما باید خداوند را شاکر باشیم که بزرگ‌تر داریم و در این شرایط بحرانی کمک و انرژی این بزرگ‌تر همواره یاری دهنده‌ی ما است. به خاطر حضورمان در کنگره و گرفتن آموزش‌ها سیستم ایکس بدن مسافران خیلی بهبود یافته و همچنین مسافران و همسفران دارای سیستم ایمنی قوی‌تری هستند .
خوب است بدانیم انتخاب دستور جلسات کنگره کلاً با تفکر بوده و این گونه نبوده که شانسی این دستور جلسه برای این موقع سال انتخاب شده باشد. این که اهمیت خواب شب برای این موقع دستور جلسه شده، یعنی برای افراد کنگره 60 عید و قرنظینه و تعطیلی هیچ معنایی ندارد. ما اعضای کنگره 60 در هر جایگاهی که هستیم آموزش گرفته‌ایم که در هر زمانی باید به خواب شب اهمیت دهیم و صبح زود بیدار شویم، یعنی حالا هم که در قرنطینه‌ی خانگی هستیم باید بیشتر به قوانین و آموزش‌ها اهمیت بدهیم. اما دستور جلسه هفته بعد درست بر اساس همین انتخاب شده است که حالا ما آموزش دیدیم و طی هفته اساتید زیادی راجب اهمیت خواب شب و بیداری در صبح زود برای‌مان صحبت کردند، در جلسات لژیون‌های مجازی هم راهنماها و رهجوها خیلی مطالب را عنوان کرده‌اند، اما این هفته باید دانایی به دانایی موثر تبدیل شود، یعنی باید توسط همه‌ی اعضا اجرا شود و این موضوعی بود که من را به تفکر وا داشت .
هزاران بار خداوند را شکر که در مسیر آموزش هستم و با اتفاقی که افتاده، این جلسات آموزش مسافران را هم می‌توانم تماشا کنم و آموزش بیشتری بگیرم. من بعضی از مطالب آموزشی کنگره را آموخته‌ام، اندکی از آن‌ها را در زندگی به اجرا در آورده‌ام. برای من این‌گونه است که هر آموزشی را که می‌خواهم به مرحله اجرا برسانم اولش با سختی زیادی همراه است. یعنی مقاومت نیروهای درونی‌ام را به شدت احساس می‌کنم. گاهی وقت‌ها دچار سردردهای متوالی یا بی‌حوصلگی‌های شدید و یا موانع مختلف می‌شوم و گاهی یک صدایی از درونم مانند یک ترمز عمل می‌کند و مرا در جایی که هستم نگاه می‌دارد. اما زمانی که من خواسته جدی در رابطه با انجام کاری دارم بعد یک هفته الی ده روز این موانع کمرنگ‌تر می‌شود و راحت‌تر به راه خود ادامه می‌دهم .
این دستور جلسه به من این آموزش را می‌دهد که حالا که اهمیت خواب شب و سلامتی و حفظ و تقویت سیستم ایمنی بدن این قدر مهم است که بارها و بارها آقای مهندس و استاد امین در مورد خواب و تغذیه صحبت کردند، بحث لژیون ما بارها در مورد این مسایل بوده است، بهتر است حالا که در قرنطینه‌ی خانگی هستم اول به زمان بیدار شدن و خوابیدنم کمی بیشتر دقت کنم، چون دقیقاً وقتی این دستور جلسه را گوش دادم متوجه شدم که بخاطر این‌که دچار حقه نفس شدم برای خودم دلایلی می‌آوردم که چون آخر سال بوده و حجم کارم در خانه و بیرون بیشتر بوده، این تعطیلات زمان مناسبی است که صبح‌ها کمی بیشتر بخوابم در صورتی‌که این خواب اضافی برای بدنم نوعی سم است، در مورد تغذیه هم باید بگویم چون بیشتر در خانه هستیم انگار کمی ناپرهیزی کرده‌ام و بهتر است کمی در این هفته در مورد تغذیه نیز به دانایی موثر برسم تا بعد از این دوران قرنطینه متوجه اضافه وزن نشوم.
در کل باید از این تعطیلات به نحوی استفاده کنم که به مطالبی که در آموزش کنگره و تجربیات قبلی خودم بوده تفکری نو بیاندازم تا بتوانم در چند مورد دیگر هم به دانایی موثر برسم.
گاهی به دلیل منیت یا ترس از قضاوت اطرافیان از انجام دادن بعضی کارها پرهیز می‌کردم اما حالا وقت بسیار خوبی است که با گوش دادن به سی‌دی‌های آموزشی مربوطه به ترس، منیت و ناامیدی خود غلبه کرده کمی به دانایی خود بیافزایم تا بتوانم ماهیت خواسته‌ها را تشخیص دهم و باید بگویم به نظر من هر چیز در زمان خودش رخ می‌دهد. یعنی گاهی وقت‌ها خیلی تلاش می‌کردم ولی اتفاقی در دانایی من نمی‌افتاد، یا نمی‌توانستم جلوی ترس یا ناامیدی خودم را بگیرم  اما احساس می کنم شرایط فعلی برای من زمانی است که موفق شدم در این موارد کمی به دانایی موثر برسم و به این باور برسم  آن چه که خداوند برای من مقدر کرده است توسط هیچ کس و هیچ چیز از من گرفته نخواهد شد و با جایگزینی ایمان به جای ترس و امید به جای ناامیدی و شکرگزاری به جای ناسپاسی مسیر خویش را تغییر داده و از موانع عبور کنم و به این مرحله رسیدن هیچ ربطی به سواد داشتن و تحصیلات یا شرایط خوب و بد مالی ندارد. نیاز به زمان و ایجاد ظرفیت در وجود خویشتن دارد و این گونه نیست که هر وقت هر چیزی جدیدی می آموزیم در همان لحظه در آن به دانایی موثر برسیم ،زمانی که مطلب جدیدی یاد می‌گیریم تازه باید در خود کاوش کنیم و گره‌های مربوطه به آن را بیابیم گاهی این گره‌ها در صور ظاهری‌مان است و به راحتی دیده می‌شود، مثل خواب یا تغذیه. گاهی در صور پنهان ما قرار دارد مثل ترس و ناامیدی ، خشم و منیت که براحتی قابل رویت نیست، برای همین است که بعضی از سی‌دی‌ها یا مطالب آموزشی در دستور جلسات به صورت سالیانه تکرار می‌شود تا با گوش دادن و دقت بیشتر بتوانیم به صورپنهان خود بیشتر دست یابیم .

رابط وبلاگ و ارسال: همسفر مونا لژیون خانم نسیم (لژیون هجدهم)
نمایندگی همسفران آکادمی

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مشاركت مكتوب،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
شهلا پنجشنبه 14 فروردین 1399 10:52 ب.ظ
با تشکر از خانم فرزانه وخانم مونا‌ و خانم مهناز
مطالب شرکت کنندگان عزیز بسیار عالی بود.
همسفر رها پنجشنبه 14 فروردین 1399 02:28 ب.ظ
خدا قوت به عزیزان لژیون هجدهم.بسیار عالی بود.برای شما آرزوی پیشرفت و سلامتی دارم.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic