پنجاه‌ونهمین مشارکتِ مکتوبِ راهنمایانِ گروهِ خانواده‌ی نمایندگیِ آکادمی
جمعه 2 اسفند 1398 ساعت 09:09 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر وفا (لژیون ششم) | ( نظرات )
خواهانِ این هستیم که ابرازِ خلاقیت و ارائه‌ی قابلیت‌های تحلیلیِ تجربیات و تعاملِ متقابلِ راهنمایانِ بزرگوارِ نمایندگیِ آکادمی را اِدغام و کلامِ نافذ و قلمِ گوهربارشان را ثبت و اشتراک‌گذاری نموده و در راستای اهدافِ کنگره ۶۰ نقشی ایفا نماییم.
مشارکت و کارِ گروهی؛ یکی از ضروری‌ترین عوامل در تحققِ اهدافِ کنگره ۶۰ می‌باشد.
انجامِ کارِ جمعی، اغلب به‌عنوانِ روشِ خوبی برای تقسیمِ کار و افزایشِ بهره‌وری، ارائه می‌شود و فعالیت‌های جمعی، خود یک مهارت برای یادگیری به‌شمار می‌رود و این‌ها از طریقِ اشتراک‌گذاریِ تجربیات و تعاملِ متقابل، صورت می‌گیرد که امکانِ ابرازِ خلاقیت و قابلیت‌های تحلیلیِ افرادِ فعال در آن را افزایش می‌دهد و فرصتِ ارائه‌ی قابلیت‌ها، باعثِ تقویتِ انگیزه‌ی آنان می‌شود.
هم‌چنین می‌توان گفت که این امر؛ امکانِ استفاده از دانش‌ها و مهارت‌ها و تجربیاتِ مختلفی که افراد این مجموعه دارند را برای‌مان فراهم می‌نماید.
در کنگره ۶۰ در کنارِ یکدیگر قرار ‌گرفته‌ایم، زیرا خواسته‌ها و اهداف و بعضاً ویژگی‌هایمان نیز به‌هم گره خورده‌اند.
فرآیندِ کارِ جمعی، وابسته به اهدافِ اعضای آن مجموعه است و ما در قالبِ یک مجموعه و در کنارِ یکدیگر، خانواده‌ای هستیم که اساسِ کارمان محبت است و با دانایی و شناخت و معرفت، در کنارِ یکدیگر قرار ‌گرفته‌ایم و با عقل و عشق و ایمان، حرکت می‌کنیم و پیشرفتِ خود را در ارتقاءِ کیفیتِ اهدافِ کنگره ۶۰ و رشدِ یکایکِ اعضای آن می‌دانیم.
تمرکز بر گسترش و تعمیقِ دانشِ اعتیاد و درمانِ آن، همواره از اولویت‌ها به‌‌شمار می‌رود.
هم‌چنین فراهم کردنِ روندِ رو به رشد و پُربار و رضایت‌بخش، برای اعضای جمعیتِ احیای انسانی، بخشی از تکنیک‌های این سازمانِ غیرِ دولتی محسوب می‌شود.
وفاداری، تفاهم و هم‌کاریِ مشترک و چندسُویه و بالا بودنِ مسئولیت‌پذیری، آموزش، توانایی‌های پیچیده، روابطِ سودمند و بینشِ قابلِ توجه‌ی راهنمایانِ کنگره ۶۰؛ دلیلی برای این شد که با اِدغام و اشتراک‌گذاریِ نگرش‌ها، پویاییِ مشارکت و همه‌ی این عوامل، در محیطِ خوب و مثبتِ سایتِ همسفرانِ نمایندگیِ آکادمی، در قالبِ مشارکتِ مکتوبِ راهنمایانِ گروهِ خانواده‌ی نمایندگیِ آکادمی، به‌ثبت برسد.
لذا از شما عزیزان می‌خواهیم؛ از این بخش که مرتبط با دستور جلسه‌ی "وظایفِ راهنما و رهجو" است بهره‌مند شوید.

با سپاس و احترام - همسفر وفا، لژیون خانم آنی کماندار (لژیون ششم)

 
سلام دوستان؛ مریم هستم همسفر- کمک‌راهنمای لژیون نوزدهم
رعایتِ قوانین و حرمتِ كنگره؛ باعث می‌شود راهنما و رهجو در كمالِ امنیت و آرامش به وظیفه‌ی خود عمل كنند و مسیرِ خود را ادامه دهند.
راهنما كسى است كه راه را نمایان مى‌كند و براى رسیدن به این هدف باید از منابعِ آموزشىِ كنگره۶۰ استفاده كند.
راهنما بایستى بداند كه رهجو امانتِ كنگره۶۰ نزدِ او می‌باشد و راهنماى موفق، امانتِ كنگره را صحیح و سالم، مجدداً به كنگره تحویل مى‌دهد.
براىِ انجامِ این هدف؛ باید عملِ سالم و صالح را به رهجو بیاموزد.
راهنمایانِ كنگره۶۰ بایستى با علمِ كنگره هماهنگ بوده و با مطالعه‌ی پیرامونِ علومِ كنگره، دانشِ خود را افزایش و گسترش دهند.
یک راهنما باید تابعِ قوانین باشد و با رفتار، منش و نظمِ خود بتواند درس‌هاى خوبى به رهجوهاى خود بدهد.
البته انجامِ كلیه‌ی این وظایف، همراه با عشق مى‌باشد.
رهجو یعنى جوینده‌ی راه؛ رهجو فردى است كه به هر دلیل از مسیرِ زندگى خارج شده و خواستارِ خروج از تاریكى می‌باشد.
رهجو‌ی واقعى و موفق كسى است كه به‌صورتِ منظم در جلسات شركت مى‌كند.
"یک رهجو باید هدف داشته باشد و به روشِ درمانِ كنگره ایمان داشته باشد، تابعِ عملِ سالم باشد و با خدمت‌كردن به حالِ‌خوش برسد و زمانی‌كه یک فرمان‌بُردار خوب باشد، می‌تواند یک فرمانده‌ی خوب بشود."
کسانی‌كه در كنگره۶۰ به وظایفِ خود، در چارچوبِ اصول و قوانین عمل مى‌كنند، قطعاً به رهایى و آرامش مى‌رسند.


سلام دوستان؛ سیمین هستم همسفر- کمک‌راهنمای لژیون بیست‌ودوم
در کنگره۶۰ راهنما نقشِ بسیار بسیار مهمی دارد و سخت‌گیری‌های زیادی از راهنما گرفته می‌شود و در رابطه با اعتیاد آموزش‌های زیادی می‌بیند. راهنماها وقتی تعدادِ زیادی از افراد را به رهایی می‌رسانند، نباید در این حین، آن‌ها را منیت بگیرد و نباید از جایگاه‌شان سوءاستفاده کنند. اگر دچارِ منیت بشوند؛ مثلِ صخره‌ی گِلی، کم‌کم فرو می‌ریزند.
راهنما وظیفه دارد تا رهجویش را به مَرغزار برساند. او قلباً باید عاشق باشد و از ته‌دل بخواهد که رهجویش به رهایی برسد و عشق و محبتش نسبت به رهجویش کم نشود.
راهنما باید از رهجوی خود تکلیف بخواهد، در صورتِ لزوم او را تنبیه کند، ولی اصلاً توهین نکند.
این تولیدِ خوبی که ما در کنگره می‌بینیم؛ به‌خاطرِ کارکردِ خوبِ راهنماها می‌یاشد. ما در کنگره، نظم و انضباط و جهان‌بینی را به رهجوها یاد می‌دهیم و این باعثِ بقای کنگره است.
در گروهِ همسفران؛ راهنماها اجازه ندارند در رابطه با مسائلِ خانوادگی مثل طلاق و مسائلِ دیگر دخالتی داشته باشند. باید اطلاعات و آگاهی‌هایی که مربوط به اعتیاد است را به رهجو بدهند.
در کنگره بیماری اعتیاد کاملاً شناخته شده و به‌راحتی می‌شود که اعتیاد به درمان برسد. مثل اتوبان صافی می‌ماند که به‌راحتی می‌توانیم در آن حرکت کنیم و سفر راحتی داشته باشیم. ما در کنگره اوردوز نداریم.
وظایفِ رهجو این‌است که به‌موقع سرِ کلاس حاضر بشود و جلسه‌ی اولی که واردِ کنگره می‌شوند و آموزش می‌گیرند؛ این موضوع را لژیونِ تازه ‌واردین بایستی به او تفهیم کند و راهنمای تازه ‌واردین به رهجوها بگویند که باید به‌موقع سرِ کلاس حاضر بشوند و بایستی که سی‌دی گوش بدهند و بنویسند.
در لژیون؛ "رهجو بایستی چشمِ بی‌چون و چرا بگوید و نباید به سن و تحصیلات کاری داشته باشد، این‌که راهنمایش از خودش کوچک‌تر است یا تحصیلاتش از او پایین‌تر است، اصلاً نباید کاری داشته باشد و فقط باید آموزش بگیرد."
یک راهنمای کاردان؛ باید بتواند در درجه‌ی اول ظاهرِ رهجویش را مرتب کند و به او تفهیم کند که باید لباسِ سفید بپوشد و این وظیفه‌ی راهنماست.
ما در کنگره اعتقاد داریم که اگر رهجویی حرفِ راهنما را گوش ندهد؛ این اشکال از راهنماست. راهنمایی که نتواند ظاهرِ رهجو را تغییر بدهد، چه‌طور می‌تواند مواد را از رهجو بگیرد؟ راهنما فقط باید روی اعتیاد و جهان‌بینیِ رهجو کار کند و به او آموزش بدهد، تا بتواند از تاریکی به روشنایی برسد. راهنما باید به رهجو یاد بدهد که مرزبان هر چه گفت گوش بدهد، تا در کنگره آرامش باشد. همین‌طورکه الان در کنگره ما از یک آرامشِ بالایی برخوردار هستیم.
پس آن کنیم که فرمان است.


سلام دوستان؛ میترا هستم همسفر- کمک‌راهنمای لژیون هفدهم
وقتی به گذشته و روزی‌که به کنگره آمدم برمی‌گردم؛ اصلاً فکر نمی‌کردم قرار است چه اتفاقاتی برایم بیافتد. فقط به من گفتند یک راهنما انتخاب کن و گوش به فرمانِ او باش! با حالِ خرابی که داشتم، سعی کردم گوش به فرمان باشم. هر هفته به‌موقع می‌رفتم و هر هفته اشتیاقم بیشتر می‌شد. زیرا چیزهایی که می‌شنیدم، برام تازگی داشت.
احساس عجیبی به‌ راهنمایم پیدا کرده بودم و اشتیاقِ به دانستن باعثِ این شد که بیشتر گوش به فرمان باشم و در دل غبطه می‌خوردم‌ و می‌گفتم خوش به‌حالِ‌‌ این راهنماها که این همه مطالب را بلدند و می‌توانند به افرادی مثلِ من کمک کنند.
بنابراین "تصمیم گرفتم؛ رهجویی بشوم که هدفش آموختن است، هدفی بس والا که باعثِ آرامشی عجیب می‌شود،" هرچند برایم خیلی سخت بود، عمری با افکار و اندیشه‌های غلط زندگی کرده بودم و حالا بعد از چهل‌وپنج سال به من آموختند که چه‌گونه فکر کنم، چه‌گونه حرف بزنم و چه‌گونه عمل کنم.
با اجرایِ فرمان‌های راهنمای خوبم؛ خانمِ زهره‌ عزیز، توانستم در آزمونِ کمک‌راهنمایی موفق شوم و به‌ آرزوی خودم برسم.
آموختم؛ راهنما کسی است که خود قبلاً سختی‌های راه را رفته است و با کسبِ تجربه و آموزش‌های نابِ ‌کنگره، اکنون می‌تواند به دیگران کمک کند و رهجو کسی است که باید با راهنمایی‌های او بتواند، به هدفِ خودش برسد.
به امیدِ روزی که همه‌ی انسان‌ها بتوانند به هدف‌های والای انسانی برسند.


سلام دوستان؛ گلناز هستم همسفر- کمک‌راهنمای لژیون بیست‌ویکم
قبل از این‌که بخواهیم خلاصه‌ای از مهم‌ترین وظایفِ راهنما و رهجو را مرور کنیم؛ باید بدانیم راهنما به چه کسی گفته می‌شود و رهجو کیست؟
در کنگره ۶۰ به افرادی که خواهانِ رهایی از دامِ اعتیاد و سایرِ ضدارزش‌ها و رسیدن به سلامتی و آرامش و حالِ‌خوش هستند؛ رهجو گفته می‌شود.
رهجو همان‌گونه که از اسمش پیداست؛ به کسی گفته می‌شود که جوینده‌ی راهِ صحیح و ارزشی است و برایِ رسیدن به این هدف، تمامِ تلاشش را می‌کند.
راهنما هم به کسی گفته می‌شود که قبلاً در مسیرِ تاریکی‌ها و ضدارزش‌ها حرکت کرده و تاریکی‌ها را تجربه نموده است و به‌جایی رسیده تا متوجهِ مسیرِ غلطی که طی نموده شده و برای خروجِ از این مسیر و رهایی از ضدارزش‌ها؛ تمامِ خواست و تلاشِ خودش را به‌کار گرفته است و با کمکِ آموزش‌های ناب و صحیحِ کنگره، توانسته است از تاریکی‌ها عبور کند و قدم در راهِ روشنایی‌ها بگذارد.
ضمناً راهنما برایِ رسیدن به جایگاهِ کمک‌راهنمایی؛ باید مراحلِ مختلفی را طی کند و علاوه بر خدمت‌هایی که لازم است انجام داده باشد، باید در آزمون‌های داخلیِ کمک‌راهنمایی کنگره ۶۰ هم موفق به أخذِ نمره‌ی قبولی شده باشد.
برخی از وظایفِ یک فرد به‌عنوانِ رهجو؛ در کنگره به‌شرحِ زیر است:
رهجو باید حرمت‌ها و قوانینِ کنگره را بشناسد و آن‌ها را رعایت کند.
رهجو باید خواستِ درمان و رهایی داشته باشد و برای رسیدن به این هدف، تمامِ تلاشِ خود را به‌کار گیرد و برای گرفتنِ کمک از راهنما در این زمینه پیش‌قدم باشد.
رهجو باید جایگاه‌های مختلفِ خدمتی در کنگره را بشناسد و بداند که لازم و ضروری است؛ به افرادی که در این جایگاه‌ها خدمت می‌کنند، احترام بگذارد.
به‌عنوانِ مثال: "رهجو باید بداند؛ اجازه ندارد افرادی که هر نوع شالِ خدمتی بَر گردن دارند را با نامِ کوچک صدا کند."
رهجو ‌باید بداند؛ درست است خدماتی که در کنگره ارائه می‌شود رایگان است، اما در صورتی‌که توانِ مالی داشته باشد، لازم و ضروری ا‌ست که قانونِ یازدهم را اجرا و سبد و یا حسابِ زمینِ کنگره را حمایت کند و در مناسبت‌هایی مثلِ جشنِ هفته‌ی مرزبان یا دیدبان، مراتبِ قدردانیِ خود را از این عزیزان به‌جا آورد.
رهجو باید همواره تلاش کند؛ خدمت‌گزارِ خوبی برای هم‌نوعانِ خود در کنگره باشد.
هم‌چنین برخی از وظایفِ راهنما به‌شرحِ زیر است:
راهنما هم باید؛ حرمت‌ها و قوانینِ کنگره را کاملاً بداند و رعایت کند و بداند که رهجو به عمل‌کردِ راهنمایش نگاه می‌کند و از او آموزش می‌گیرد.
راهنما باید بداند؛ رهجو به‌عنوانِ یک امانت دست او سپرده شده است و به رهجو به چشمِ زیردست یا کارمندِ خود نگاه نکند و تلاش کند رهجو را برای کنگره پرورش دهد، نه برای خودش‌.
راهنما باید؛ از برقراریِ ارتباط با رهجوها، خارج از محیطِ کنگره خودداری کند و بداند با این کار باعثِ خراب‌شدنِ سفرِ رهجو خواهد شد.‌
راهنما موظف است؛ طبقِ برنامه‌ریزی‌های کنگره، با کلیه‌ی مسئولینِ شعبه، از قبیل: مرزبانان، اسیستانت و ایجنت، هم‌کاری‌های لازم را داشته باشد و طبقِ ساعاتِ مشخص شده در کنگره حاضر باشد.
از همه مهم‌تر؛ این‌که راهنما باید عاشقِ کاری که انجام می‌دهد باشد و با عشق و محبت، تمامِ توانش را به‌کار گیرد، تا به رهایی و آرامشِ یک رهجو کمک کند.


سلام دوستان؛ نسیم هستم همسفر - کمک‌راهنمای لژیون هجدهم
در بدوِ ورود به کنگره ۶۰ افراد با اولین مفهومی که آشنا می‌شوند؛ راهنما و رهجو است، بعد از مشاوره به‌ما گفته می‌شود که همه‌ی ما به‌عنوانِ رهجو در کنگره، بایستی آموزش بگیریم و این آموزش توسطِ راهنما انجام می‌شود.
"در کلِ هستی نیز؛ برای آموزش در زمینه‌های مختلف، بایستی یک راهنما باشد و یک شاگرد."
اولین راهنمای ما؛ مادر می‌باشد که اولین آموزش‌ها را برای حیات به‌ما می‌دهد.
وقتی برای درمانِ بیماری اعتیادِ خود و یا یکی از اعضای خانواده‌مان به کنگره پناه می‌آوریم؛ اولین کسی که به‌ما آموزش می‌دهد، راهنما است.
حال همان‌طور که در هر سیستمی، برای هر کدام از اعضا، تکالیف و وظایفی تعریف شده، در کنگره ۶۰ نیز هر فرد دارایِ مسئولیت‌ها و وظایفی است.
همان‌طور که از کلمه‌ی رهجو پیداست؛ رهجو کسی است که به‌دنبالِ راه است و در این موضوعِ خاص، منظورِ ما از رهجو کسی است که به‌دنبالِ راهِ چاره‌ای برایِ بهبودِ وضعیتِ خود، درمانِ بیماریِ اعتیادِ خود یا یکی از اعضای خانواده است.
بنابراین رهجو بایستی؛ مانندِ تشنه‌ای به‌دنبالِ آب، لحظه‌ای از تلاش و کوششِ خود دست بر ندارد و تمامِ هوش و حواسش به فرمانِ راهنما باشد. پس اولین وظیفه‌ی رهجو؛ فرمان‌بردای از راهنمای خود است.
از وظایفِ دیگرِ رهجو؛ همیشه حاضر بودن در جلسات، آن‌هم سرِ موقع و اولِ جلسه است. از وظایفِ دیگرِ او نوشتارِ سی‌دی‌های تعیین شده توسطِ راهنما است.
هم‌چنین از نکاتِ مهمِ دیگر؛ احترام به جایگاه‌های کنگره، از جمله راهنماها، مرزبانان، دیده‌بانان و ... است. آماده بودن سرِ جلسه و مطالعه‌ی حرمت، نوشتارها، کتب و جزواتِ کنگره نیز از وظایفِ دیگرِ رهجو است.
از دیگرِ مسائلِ مهم؛ رعایتِ نظم و انضباط در همه‌ی قسمت‌های کنگره می‌باشد. زیرا رعایتِ نظم، خود برای رهجو، آموزشی است که شخص کم‌کم یاد می‌گیرد.
هم‌چنین در مقابلِ رهجو؛ راهنما نیز دارایِ وظایفی است. راهنما بایستی در مقابلِ مسئولیتی که قبول کرده، خود را موظف و مسئول بداند و رابطه‌ی بین راهنما و رهجو بایستی بر اساسِ عشق بنا شده باشد نه چیزِ دیگر.
همه‌ی رهجوها باید در چشمِ راهنما برابر باشند و اگر قیاسی هم صورت می‌گیرد؛ بر اساسِ میزانِ دانایی و فرمان‌برداری رهجو است نه جایگاهِ مالی و شغلیِ رهجو.
راهنما فقط در حیطه‌ای که کنگره برای او مشخص کرده؛ اجازه‌ی اظهارِ نظر دارد نه مسائلِ شخصی یا مالی و ...
در مورد وظایف؛ این موارد از اصلی‌ترین وظایفِ راهنما و رهجوست که برایِ راهنمای خوب شدن، ابتدا بایستی رهجوی خوب و فرمان‌برداری باشیم.


تهیه و تنظیم: همسفر وفا، لژیونِ خانم آنی کماندار (لژیون ششم)
همسفرانِ نمایندگیِ آکادمی

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مشاركت مكتوب،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic