پنجاه‌وهشتمین مشارکتِ مکتوبِ راهنمایانِ گروهِ خانواده‌ی نمایندگیِ آکادمی
یکشنبه 27 بهمن 1398 ساعت 02:58 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر وفا (لژیون ششم) | ( نظرات )
خواهانِ این هستیم که ابرازِ خلاقیت و ارائه‌ی قابلیت‌های تحلیلیِ تجربیات و تعاملِ متقابلِ راهنمایانِ بزرگوارِ نمایندگیِ آکادمی را اِدغام و کلامِ نافذ و قلمِ گوهربارشان را ثبت و اشتراک‌گذاری نموده و در راستای اهدافِ کنگره ۶۰ نقشی ایفا نماییم.
مشارکت و کارِ گروهی؛ یکی از ضروری‌ترین عوامل در تحققِ اهدافِ کنگره ۶۰ می‌باشد.
انجامِ کارِ جمعی، اغلب به‌عنوانِ روشِ خوبی برای تقسیمِ کار و افزایشِ بهره‌وری، ارائه می‌شود و فعالیت‌های جمعی، خود یک مهارت برای یادگیری به‌شمار می‌رود و این‌ها از طریقِ اشتراک‌گذاریِ تجربیات و تعاملِ متقابل، صورت می‌گیرد که امکانِ ابرازِ خلاقیت و قابلیت‌های تحلیلیِ افرادِ فعال در آن را افزایش می‌دهد و فرصتِ ارائه‌ی قابلیت‌ها، باعثِ تقویتِ انگیزه‌ی آنان می‌شود.
هم‌چنین می‌توان گفت که این امر؛ امکانِ استفاده از دانش‌ها و مهارت‌ها و تجربیاتِ مختلفی که افراد این مجموعه دارند را برای‌مان فراهم می‌نماید.
در کنگره ۶۰ در کنارِ یکدیگر قرار ‌گرفته‌ایم، زیرا خواسته‌ها و اهداف و بعضاً ویژگی‌هایمان نیز به‌هم گره خورده‌اند.
فرآیندِ کارِ جمعی، وابسته به اهدافِ اعضای آن مجموعه است و ما در قالبِ یک مجموعه و در کنارِ یکدیگر، خانواده‌ای هستیم که اساسِ کارمان محبت است و با دانایی و شناخت و معرفت، در کنارِ یکدیگر قرار ‌گرفته‌ایم و با عقل و عشق و ایمان، حرکت می‌کنیم و پیشرفتِ خود را در ارتقاءِ کیفیتِ اهدافِ کنگره ۶۰ و رشدِ یکایکِ اعضای آن می‌دانیم.
تمرکز بر گسترش و تعمیقِ دانشِ اعتیاد و درمانِ آن، همواره از اولویت‌ها به‌‌شمار می‌رود.
هم‌چنین فراهم کردنِ روندِ رو به رشد و پُربار و رضایت‌بخش، برای اعضای جمعیتِ احیای انسانی، بخشی از تکنیک‌های این سازمانِ غیرِ دولتی محسوب می‌شود.
وفاداری، تفاهم و هم‌کاریِ مشترک و چندسُویه و بالا بودنِ مسئولیت‌پذیری، آموزش، توانایی‌های پیچیده، روابطِ سودمند و بینشِ قابلِ توجه‌ی راهنمایانِ کنگره ۶۰؛ دلیلی برای این شد که با اِدغام و اشتراک‌گذاریِ نگرش‌ها، پویاییِ مشارکت و همه‌ی این عوامل، در محیطِ خوب و مثبتِ سایتِ همسفرانِ نمایندگیِ آکادمی، در قالبِ مشارکتِ مکتوبِ راهنمایانِ گروهِ خانواده‌ی نمایندگیِ آکادمی، به‌ثبت برسد.
لذا از شما عزیزان می‌خواهیم؛ از این بخش که مرتبط با دستور جلسه‌ی "وادی ششم"  است بهره‌مند شوید.

با سپاس و احترام - همسفر وفا، لژیون خانم آنی کماندار (لژیون ششم)سلام دوستان؛ مژگان هستم همسفر- کمک‌راهنمای لژیون دوازدهم
این وادی می‌خواهد به‌ما بگوید؛ باید حکمِ عقل را اجرا نماییم و آن‌را به‌عنوانِ فرمانده بپذیریم.
در ابتدا باید فرمانِ عقل را بشناسیم و بدانیم حکمِ عقل از حکمِ نفس کاملاً جدا است و باید دانست که رسیدن به فرمانِ عقل، کارِ ساده‌ای نیست، بایستی شرایطِ آن فراهم شود. همان‌گونه که در دعای کنگره می‌خوانیم: خداوندا تاریکی‌ها را تجربه نموده‌ایم، ما را با روشنایی‌ها آشنا گردان، تا به فرمانِ عقل نزدیک شویم و به مکانی برسیم که از آن‌جا انشعاب یافته‌ایم.
وقتی در تاریکی هستیم؛ هیچ بهره‌ای از فرمانِ عقل نخواهیم برد. زمانی می‌توانیم از حکمِ عقل بهره‌مند شویم که در روشنایی‌ها باشیم. حرکت در صراطِ مستقیم و راهِ ارزش‌ها، بستر را فراهم می‌کند که ما بتوانیم فرقِ بینِ فرمانِ عقل و فرمانِ نفسِ اماره را متوجه بشویم. یعنی اطلاعاتی‌ که توسطِ حواس به عقل منتقل می‌شود، درست باشد و خواسته‌های نامعقولِ نفس را به حسابِ عقل نگذاریم.
چون حس اولین شروع برای راه‌اندازیِ قوه‌ی عقل است و هم‌چنین باید گفت اگر بنا باشد حسِ خوب داشته باشیم؛ برای راه‌اندازیِ قوه‌ی عقل لازمه‌ی آن انجام کارهای ارزشی است. انجام فرامین که مارا به آرامش و آسایش می‌رساند.
هر چه به فرمانِ عقل نزدیک شویم؛ به هدف و آرامشِ بیشتری خواهیم رسید و همان‌گونه که در وادی آمده، هر چه نفس را ارتقاع دهیم و مراتبِ نفس را از اماره به لوامه و لوامه را به مطمئنه برسانیم و نفسِ مطمئنه به قدرت برسد، آن‌روز زمانِ فرماندهیِ عقل خواهد بود و این امر ممکن نخواهد بود، مگر این‌که در حالِ تصفیه و پالایش باشیم و این فرمان‌ها را باید از فرمان‌های کوچک شروع کنیم و خود را عادت دهیم، تا بتوانیم فرمان‌های بزرگ را به اجرا برسانیم. در لحظه هر کاری که لازم و منطقی است را انجام بدهیم. از انجامِ کارهای شخصی که ابتدایی‌ترین فرمان است، تا بتوانیم به فرمانده‌ای لایق تبدیل شویم.
پس آن کنیم که فرمان است.


سلام دوستان؛ شبنم هستم همسفر- کمک‌راهنمای لژیون شانزدهم
زمانی‌که به وادیِ ششم می‌رسیدم؛ همیشه خواندنِ آن برایم مشکل بود، حس می‌کردم اصلاً معنی و مفهومِ آن را نمی‌فهمم و برایم قابل درک نیست. اما وقتی سی‌دیِ وادیِ ششم را گوش کردم؛ آقای مهندس خیلی زیبا جسم انسان را به شهری عظیم تشبیه کردند که در آن هم ساکنینِ شرور و اراذل و اوباش است و هم ساکنینِ دلسوز و مهربان و خوب و در رأس آن‌ها یک فرمانروایِ عادل و بزرگ و فهمیده که حاکمیتِ شهر را به‌عهده دارد.
بعد به درونِ خودم رفتم و دقیقاً این ساکنین را مشاهده کردم که مدام در حالِ نبرد با یکدیگر هستند. ساکنینی که ناامیدی، ترس و اضطراب را به‌من القا می‌کنند و در طرفِ مقابل؛ ساکنینی که امید، بخشش و محبت را به‌من القا می‌کنند.
وادیِ ششم را نمی‌فهمیدم! زیرا نمی‌دانستم عقل چیست؟! جایگاه آن کجاست؟ چه‌گونه می‌توانم به فرماندهیِ عقل برسم؟ ولی زمانی‌که معنی و مفهومِ این‌ها برایم روشن شد، دیدم بخشِ زیادی از زندگی‌ام، با ندانستنِ این‌ها در تاریکی و سیاهی و مشکلات سپری شد.
ولی حالا که معنی و مفهومِ جایگاهِ عقل برایم مشخص شد؛ با آموزش‌هایی که می‌بینم، یاد گرفتم چه‌گونه از نفسِ اماره ذره‌ذره فاصله بگیرم، تا بتوانم به مرحله‌ی نفسِ لوامه هدایت شوم. یاد گرفتم برایِ رسیدنِ به فرمانِ عقل حتماً لازم نیست دست به کارهای بزرگ و عجیب و غریب بزنم، می‌توانم از کوچک‌ترین کارها مثل مسواک زدن، ظرف شستن شروع کنم یا حتی زمانی که عقلم فرمان می‌دهد به کنگره برو، دلیل و برهان نیاورم که خسته‌ام، نمی‌توانم، مسیر دور است، هوا سرد است و هزاران دلیلِ دیگر!
دانستم؛ زمانی‌که زندگی در صلح و آرامش نسبی است، پس راه و مسیر درست است و فرمانرواییِ وجودم به‌دست عقل است. ولی زمانی‌که دچارِ ترس و اضطراب، نگرانی و ناامیدی هستم، یعنی از مسیرِ درست خارج شده‌ام.
در این وادی یاد گرفتم؛ نفس را با آموزش‌های صحیح و به‌صورتِ تدریجی می‌توان تربیت کرد، ولی در این مسیر فرمانده کیست؟ باید مطیع چه چیزی بود تا به سلامت از این ورطه عبور کرد، آن فرمانده‌ی لایق چیزی نیست جز عقل.


سلام دوستان؛ رعنا هستم همسفر- کمک‌راهنمای لژیون یازدهم
در کنگره ۶۰ ما با آموزش گرفتن؛ به یک‌سری دانش و آگاهی‌ها دست می‌یابیم. تمامِ این تلاش‌ها و آموزش‌ها یک هدف را دنبال می‌کنند و آن‌هم رسیدنِ به تعادل و صلح و آرامشِ درونی است.
این مهم ممکن نیست؛ مگر ما به فرمانِ عقل نزدیک شویم.
عقل چیست؟ عقل نیرویی است که قادر است ما را کنترل و مهار کند و به‌ما هشدار دهد که در زندگی نباید از خطوطِ قرمز عبور کنیم. چون عقل فَرّ ایزدی دارد، در واقع عقل پیامبرِ درونیِ ماست. فرمانِ غلط و اشتباه صادر نمی‌کند، مشروط بر این‌که اطلاعاتی که توسطِ حس منتقل می‌شود درست باشد.
عقل ساختاری است که می‌تواند اطلاعاتِ دریافتی را تجزیه و تحلیل کند و فرمان صادر کند و کاملاً تحت‌الشعاع و تحتِ‌تأثیرِ حس کار می‌کند. بنابراین حس اولین شروع برای راه‌اندازیِ عقل است.
آن‌چه که انسان را از حیوان متمایز می‌کند؛ قدرتِ یادگیریِ اوست و به‌واسطه‌ی این ویژگی می‌تواند علم یاد بگیرد، دانش کسب نماید و نسبت به مسائل شناخت پیدا کند و بین گزینه‌های مختلف، در گذرگاه‌های مختلف، از بینِ چند راه و چند مسیر، یکی را انتخاب کند.
انتخابی که بر مبنایِ دانش باشد؛ ختمِ به خیر می‌شود و حسِ خوبی را به‌وجود می‌آورد.
از طرفی؛ هستی از نظرِ القا کاملاً فعال است و ما ناگزیر در معرضِ القا‌های مثبت و منفیِ محیط (روح و جن) قرار داریم.
اگر محیط بر ما غلبه کند؛ عمل‌کردِ ما تحتِ‌تأثیرِ آن قرار خواهد گرفت، اما اگر تفکر و داناییِ ما قدرتمندتر از محیط باشد، آن القا را رد می‌کنیم و از تخریبِ حس در امان می‌مانیم و آسیب نمی‌بینیم.
چه‌گونه عقل کامل می‌شود؟ عقل به دو طریق خود را کامل می‌کند:
الف: ما دائماً در حالِ خطا هستیم و خطاهای  ما درس‌های ما هستند. خطاهایی که ناشی از جهالت ما بوده و باعثِ از دست‌دادنِ سلامتِ روح و روان و جسم و از دست دادنِ نزدیکان و بهترین انسان‌های اطرافِ خود و ارزش‌های زندگی شده است. 
هر قدر تکرارِ اشتباهات گذشته را کم کنیم و از تجربیاتِ خود و دیگران که همانند گنجینه‌های با ارزشی هستند بهره‌مند شویم، عقل کامل‌تر می‌شود.
ب: استفاده کردن از آموزش‌هایی که انسان را به مقامِ ارزشمندِ انسانی و کسبِ اَسماءالله و صفاتِ ارزشی هدایت می‌کنند، مانندِ منابعِ آموزشیِ کنگره ۶۰ و کتاب‌های آسمانی، نقشِ مهمی در رشدِ عقل ایفا می‌کنند.

با توجه به این‌که انسان‌ها در مراتبِ نفسانیِ متفاوتی قرار دارند؛ بر مبنایِ این‌که در کدام مرتبه‌ی نفس باشند، میزانِ عقلِ آن‌ها هم فرق می‌کند. عقل می‌تواند جزئی و یا کلی باشد. عقلِ جزئی فرمان‌های کوچک و عقلِ کلی فرمان‌های بزرگ‌تری را می‌تواند صادر کند، ولی ما می‌توانیم با دانشی که کسب می‌کنیم، انجامِ فرمان‌های کوچکِ عقل را مانندِ خالی کردنِ آشغال‌ها، مسواک زدن، حمام رفتن و ... را شروع کنیم، تا به کمکِ خداوند به  انجامِ فرمان‌های بزرگ‌تری هم برسیم.
عقل بعد از تفکر و اندیشیدن؛ می‌آید و از دریافت‌های تفکر و علم استفاده می‌کند و فرمان می‌دهد. ما با تفکرِ توأم با شناخت، به اطلاعاتی دست می‌یابیم که کاربردِ آن‌ها در زندگی اجرایِ فرمانِ عقل است. مثل این‌که تفکر کنیم چه‌گونه سالم زندگی کنیم؟
عقل می‌گوید: مشروب نخورید، موادِ مخدر استفاده نکنید، تغذیه‌ی سالم داشته باشید، ورزش کنید و ...
تفکر کردیم و عقل فرمان داد؛ آن‌گاه که توانستیم فرمان‌های عقل را اجرا کنیم، به فرمانِ عقل نزدیک می‌شویم.
ما همواره در حالِ رعایتِ قوانینی خاص؛ برایِ رسیدنِ به مطالبِ خاص هستیم، که شاید چندان هم مفید نباشند، چه بهتر قوانینی را رعایت کنیم که در نزدیک شدن به فرمانِ عقل و صلح و آرامش ما را یاری کنند.
پس آن کنیم که فرمان است.


تهیه و تنظیم: همسفر وفا، لژیون خانم آنی کماندار (لژیون ششم)

همسفرانِ نمایندگیِ آکادمی
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مشاركت مكتوب،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
شهلا دوشنبه 28 بهمن 1398 01:54 ب.ظ
با تشکر از خانم وفا و خانم‌مژگان
و خانم شبنم و خانم رعنا بسیار
عالی بود من استفاده کردم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو